Načítám Akce

« All Akce

 • akce již proběhla.

Úvod do olejomalby

23.6.2018 @ 14:00 - 18:00

1200Kč

Chcete doma malovat, ale potřebujete poradit a uvést do technologie malby? Odpolední workshop je koncipován jako úvod k olejomalbě. Rady a tipy, které Vám předá lektor Michal Vám pomůžou s orientací v problematice.

Namalujte svůj obraz, lektor Vám se vším pomůže a poradí. Vysvětlí vlastnosti olejových barev, způsob použití, provede workshopem na kterém pochopíte základy olejomalby. Vhodné i pro úplné začátečníky. 

Vznik olejomalby se dá těžko určit, protože se vyvinula postupně z mastných temper. Předchůdcem olejové malby byla tzv. vaječná tempera, při níž bylo jako pojidlo barevných pigmentů použito vaječných žloutků.

Tato technika je rozšířena od doby pozdní gotiky a podle G. Vasariho (16. stol.) tuto techniku objevil Jan van Eyck (15. stol.). To ovšem není pravda, protože vrstvy pojené olejem byly používány už ve starověku a středověku před van Eyckem, například v malbách Mistra Theodorika. Malovala se v té době na dřevěné podložky a kovové folie. V 15. století olejomalbu rozvinuli bratři Eyckové a Robert Campin (Mistr z Flémalle) a jejich následovníci. Načež ve 2. polovině 15. stol. se uplatnila v renesanční Itálii, viz např. Leonardo da Vinci.

S koncem renesance nastal manýrismus – uvolnění rukopisu malířského pojetí, vlivem vývoje slohu. Představiteli manýrismu jsou např. Tizian nebo El Greco. Používali typ štětce „rozháněče“ pro plynulé přechody. Je to štětec, který má štětiny tvarované do široka. V 17. století se více využívalo energičtější a uvolněnější kresby, začaly se používat větší formáty – velké až několik metrů.

Konec malby na dřevo, jelikož umělci nalézali větší zalíbení v malbě na plátno (buď vypnuté provazem na kovové konstrukci nebo v drtivé většině případů natažené a hřeby připevněné na dřevěný rám). Byli to například Rembrandt, Rubens, z českých umělců Karel Škréta či Petr Brandl.

Ve 20. století začala olejomalbě částečně konkurovat malba akrylovými barvami, které jsou považovány za vitálnější a působivější ve svých jasných barevných odstínech, nicméně olejomalba si udržela svoji pozici výsostného výtvarného média.

Struktura workshopu

  • historický úvod do olejomalby
  • technologie: co všechno budeme potřebovat a jak začít?
  • podkladové materiály
  • konzultace námětu a jeho následného zpracování
  • podmalba, rozvrhnutí námětu
  • výstavba obrazu

V ceně plátno 40×40 cm, olejové barvy, štětce, terpentýn a ostatní pomůcky v ceně.

Lektor: Michal Nagypal

Více informací a rezervace na: info@kreslirna.cz nebo na tel.: 776 018 472

Podrobnosti

Datum:
23.6.2018
Čas:
14:00 - 18:00
Cena:
1200Kč

Místo konání

Ateliér Kreslírna
Havanská 14
Praha 7, 17000 Česká republika
Telefon:
+420 776 018 472
Webová stránka:
www.kreslirna.cz