V průběhu historie hledaly kultury cestu, jak mohou zaznamenat svá slova a zprosředkovat je ostatním. Byly užívány takové materiály jako kámen, rákos, kůže nebo hlína. Pro starověké písaře však nebyla komunikace jedinou ideou – usilovali také o to, aby jejich práce lahodila oku. Tak se zrodilo umění kaligrafů.

Při kaligrafii jako při málo řemeslech máme napůl vyhráno protože umíme psát. Kaligrafii se dokáže naučit každý a výsledek už pak závisí jen na cvičení a naší fantazii. Naučíme se pracovat s hrotem, tuší, papírem a barvami abychom uměli krásně napsat malou i velkou abecedu písmen, které pak můžeme využít na vytvoření přání, pozdravů, oznámení, básní, balicích papírů, kartiček nebo i obrazů.

Lekce budou rozděleny do teoretické a praktické části, kde se nejprve seznámíme s obsahem a pak přejdeme k vlastní realizaci. Zvládnutí písma zahrnuje dobrou znalost jednotlivých písmen a jejich záznamu krok po kroku, od vodících linek k formám jednotlivých písmen. Důležité je také správné sezení a uchopení pera. Následně si již můžeme vychutnávat zvuk a vůni prvních tahů.

V závěrečných prodloužených lekcích se budeme zabývat naším finálním produktem. Může to být ilustrace, kompozice písmen, přání, či cokoliv jiného, k čemu Vás kurz a zvládnutí krásného písma inspiruje. Ukážeme si, jak pracovat s různými typy papíru, jak lze místo inkoustu použít barvu a vše skloubíme do celkového designu, který bude potěšením nám i obdarovaným.

Naučíme se základní formu písma “Foundation hand” a nově i italiku.
Foundation hand je latinkové písmo, které je elegantní, jednoduché a přirozené. Je to volně plynoucí styl ideální pro začátečníky.

V druhé části kurzu se seznámíte s italikou (kurzivou), které je pravděpodobně nejzajímavější a nejdůležitější pro moderního kaligrafa, protože poskytuje téměř nekonečné variace schopné vyjádřit všechny emoce.Písmo se vyznačuje  mírným sklonem doprava a drobnými změnami podoby u některých písmen oproti základnímu typu písma, bližší psacímu písmu.

S čím budeme pracovat:
(Pomůcky, které od nás dostanete)

  • kaligrafický inkoust
  • držák na perka
  • 2 perka (2 různé velikosti)
  • papír s předznačenými linkami
  • materiály o písmu

Pokud samozřejmě již máte vlastní pomůcky, můžete je v kurzu používat.

Úterý od 18:00-20:00

-poslední dvě lekce 18:00-21:00

Začátek kurzu: úterý 10.9.2019-8 lekcí

 

Cena 8 lekcí: 5.900,- pomůcky v ceně workshopu
6 lekcí- 2 hodiny – 18:00-20:00
+ poslední 2 lekce-3 hodiny – 18:00-21:00 – finalizace vlastních kaligrafických prací

Doporučená věková hranice 15+ nebo po individuální domluvě

Přihláška do kurzu kaligrafie

 

Ověření

This article has 1 comments

  1. Pingback: Give me 5 | no. 3 | Pišingr